دکتر خلیل فارسی نژاد

متخصص پوست و مو


برنامه هفتگی

نکاتی که قبل از پیوند مو باید رعایت کرد

در نظر گرفتن این نکتهها را به همه کسانی که تصمیم به کاشت مو دارند توصیه میکنم و امیدوارم از جدیدترین تکنیکهای کاشت مو برخوردار شوند تا کمترین آسیب به آنها وارد شود.

نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:
1- از مصرف آسپیرین و دیگر داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک، ایندومتاسین و ادویل در طول دوهفته قبل از عمل خودداری کنید. این داروها باعث رقیق شدن خون و افزایش خونریزی در طول عمل خواهد شد. داروهایی از جمله قرص سرماخوردگی بزرگسالان (ادولت کلد) و قرص کلد استاپ هم محتوی آسپیرین هستند که آنها را هم نباید مصرف کرد. حتی خوردن یک عدد قرص آسپیرین هم میتواند استعداد خونریزی را به مدت 2 هفته زیاد کند.

2- مصرف محلولهای حاوی مینوکسیدیل از دوهفته قبل از عمل پیوند ممنوع میباشد. این ماده با افزایش جریان خون پوست سر میزان خونریزی هنگام عمل را زیاد میکند.
3- نوشیدن مشروبات الکلی در هفته قبل از عمل ممنوع است. این ماده هم غلظت خون را کاهش داده و خونریزی را زیاد میکند.

4- افراد سیگاری بهتر است حداقل یک ماه قبل از جراحی سیگار نکشند. دود سیگار در ترمیم زخم اختلال ایجاد میکند. برای فراهم کردن محیط مناسب جهت بهترین حالت ترمیم زخم و زنده ماندن موهای پیوندی باید از دود سیگار پرهیز کرد. در صورت توقف مصرف سیگار، بهترین نتیجه را از کاشت مو خواهید گرفت.

5- استفاده از ویتامین "ای" و "ب کمپلکس" هم در یک هفته به عمل جراحی باید متوقف شود. این ویتامینها هم در انعقاد خود اختلال ایجاد کرده، روند جراحی را دچار مشکل میکند.
6- پرهیز از ورزشهای سنگین در یک هفته مانده به عمل پیوند الزامی است. شواهدی وجود دارند که نشان میدهند ورزشهای سنگین در روند انعقاد اختلال ایجاد میکنند. نرمش سبک مشکل ساز نیست و میتوان انجام داد.

7- صبح روز پیوند موهای خود را بشویید. به هیچ عنوان از ژل مو، موس یا اسپری تافت استفاده نکنید.
8- موهای پشت و پهلوی سر را کوتاه نکنید. موهای بلند میتوانند خط جراحی پشت سر را مخفی کنند. پس تا جایی که ممکن است اجازه دهید موهایتان بلند شود. (حداقل 5 سانتی متر طول داشته باشد. )

9- مایعات زیادی بنوشید و شب قبل از عمل و صبح روز عمل غذایی ساده میل کنید. به این ترتیب احتمال ضعف و تهوع در هنگام عمل کمتر خواهد شد.
10- از مصرف قهوه در صبح روز عمل پرهیز کنید. قهوه حاوی یک ماده تحریک کننده عصبی به نام کافئین است. این ماده حالت آرامش را از بیمار میگیرد و مانع از ثابت ماندن وی در هنگام عمل میشود. بجای قهوه از نوشیدنیهای بدون کافئین استفاده کنید که آرامش بیشتری ایجاد کند.

11- در روز عمل لباس راحتی بپوشید. حتی به لباسهای زیر هم توجه کنید که باعث آزار شما نشود. حواستان باشد که تی شرت نپوشید و بجای آن از لباس جلو باز دکمه دار استفاده کنید چونکه در آوردن تی شرت از سر بعداز عمل پیوند بسیار دشوار است.
12- صبح روز عمل یک قرص خوابآور بخورید. به این ترتیب در زمان جراحی آرامش بیشتری خواهید داشت ولی به هیچ عنوان نمیتوانید بعد از عمل پیوند رانندگی کنید در نتیجه لازم است با یک نفر هماهنگ کنید تا بعد از عمل شما را به خانه برگرداند.

13- استفاده از کیسه یخ در صبح روز عمل توصیه میشود. از اول صبح یک کیسه یخ بر روی سر خود قرار دهید تا میزان جریان خون پوست سر را کاهش دهد تا هم خونریزی هنگام عمل کمتر شود و هم مقدار کمتری از ماده بیحسی لازم شود. این کیسه یخ برای بعد از عمل نیز مورد احتیاج خواهد بود.
14- همانطور که متوجه شدید با رعایت این نکتهها میزان آسیب وارده در حین عمل کمتر و نتیجه عمل بهتر خواهد شد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیبرنامه هفتگیمطالب و مقالاتصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرگالری تصاویر